Prožitkové ježdění: kůň jako zrcadlo

Není to tak dávno, co jsem potkala Naty. Tato úžasná osůbka již od první chvíle působila sebejistě, vyrovnaně, šířila kolem sebe klid a krásno. Záhy poté jsem zjistila, že jejím koníčkem, stejně jako mým, jsou koně. Co mě ale překvapilo, byl docela odlišný pohled na práci s koňmi. Takový, se kterým jsem ještě neměla možnost se setkat.

 

Naty, představ se nám. Kdo jsi a jak ses dostala ke koním?

Jmenuji se Natalia, a jsem především lektorkou spirituálních seberozvojových seminářů pro ženy a milovnicí koní. Jsem vášnivou koňařkou od útlého dětství a protože měla moje rodina vždy velmi pozitivní vztah ke zvířatům, koně jsme měli na farmě už od mých pěti let.

 

Natalia

Vedeš seberozvojové kurzy pro ženy. Jakým způsobem je možné propojit právě toto odvětví s koňmi?

Koně jsou v přírodě lovnou zvěří, a jelikož jsou často vystavování životnímu riziku a musí umět včas zareagovat, jejich předností je vysoká vnímavost vůči okolí. Kůň vás tedy umí velmi rychle „seskenovat“ , a to již během vaší cesty za ním na pastvinu. Dokáže velmi rychle rozeznat rozpoložení člověka už z poměrně velké vzdálenosti. Podle toho se vyvíjí jeho chování. Může být tedy přesvědčivým zdrcadlem a učitelem pro člověka a jeho vnitřní stav.

 

Vytvořila jsi koncept prožitkového ježdění, co Tě k tomu vedlo?

Prožitkové ježdění vzniklo na základě mých životních zkušeností a osobního rozvoje. Všimla jsem si, že stejně jako já, různé otázky ženství řeší i spousty žen kolem mě. Rozhodla jsem se tedy prostřednictvím prožitkového ježdění tato témata s ženami začít řešit a otevírat je.

 

Můžeš nám, čtenářům, v rámci možností přiblížit, jaká témata dnes ženy především řeší?

Dnes je doba laděná především levo-hemisférově, tedy mužsky. Zaměřená výrazně na výkon, cíle a produktivitu. Ženy dnes často jednají spíše mužskými kvalitami a jsou laděné právě spíše levo-hemisférově. To se stává nejen nepříliš přitažlivé pro muže, ale především dochází k potížím na úrovní duševní (slabá sebedůvěra, strach být sama sebou…) tak i následně na úrovni fyzické (onemocnění ženských orgánů, potíže s otěhotněním…). Řeší tedy celou škálu těchto potíží a já jim umožňuji prožít sebe sama ve své opravdové podstatě a posílit tak jejich ženské kvality.

Jak probíhá taková individuální lekce?

Vše se odehrává u nás na farmě v krásném prostředí Beskyd. Klientky tedy často propojují kurz s jakousi osobní dovolenou, přijíždějí si odpočinout a užít si zdejší přírody.

Individuální lekce probíhají v kruhové ohradě pod mým vedením a dozorem. Celá lekce probíhá spontánně a samotné ježdění není podmínkou, pokud žena cítí, že ještě není čas si na koně sednout. Pokud se klientka rozhodne přijet se svým koněm, má možnost si koně u nás ustájit a spojit seberozvojové lekce spolu s krásnými vyjížďkami do hor se svým koněm.

Závěrem, co bys dnešním dívkám a ženám doporučila a poradila?

Aby měly odvahu být opravdu samy sebou. A aby se nebály být i v dnešní maskulinní době jemné a zranitelné.

Více se můžete dočíst na Natálčině webu www.womanandhorse.com.

Napsat komentář